Samochód na LPG – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na montaż instalacji

Nie brakuje zarówno zwolenników jak i przeciwników montowania instalacji LPG w samochodzie. Każdy kierowca wie, że wybór rodzaju paliwa jest równie ważny jak wybór marki oraz modelu pojazdu. Instalacje gazowe z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności, głównie dzięki niskim kosztom pozwalającym na oszczędności. Nadal jednak sporo osób obawia się wad w instalacjach gazowych a także nie chce podporządkowywać się obostrzeniom narzucanym kierowcom pojazdów LPG.

Ceny tradycyjnego paliwa nieustannie rosną. Sprawia to, iż coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie. Firmy produkujące instalacje gazowe inwestują w coraz to nowsze technologie, pozwalające na sprawne i bezawaryjne działanie systemu. Nie każdemu pasuje jednak zmniejszenie dynamiki pojazdu spowodowanej przejściem na tryb gazowy a także konieczność opłacenia dodatkowego OC. Warto także zauważyć, iż instalacja gazowa nie sprawdzi się w niektórych nowoczesnych samochodach.

W ostatnich latach wzrost zainteresowania wypożyczalniami samochodów osobowych oraz busów znacząco wzrósł. Głównym czynnikiem tej sytuacji jest przede wszystkim wygoda klientów, którzy nie muszą martwić się o ubezpieczenie, naprawy i tym podobne kwestie. W samej Warszawie powstała spora ilość firm na wzór Grand Mobile czyli wypożyczalnia busów Warszawa.

Przeciwnicy LPG zgodnie twierdzą – oszczędności wynikające z zamontowania instalacji gazowej są niewielkie. Wprawdzie za gaz zapłacimy znacznie mniej niż za inne paliwa, jednak konieczne jest wcześniejsze zainwestowanie w instalacje LPG. Montaż instalacji to kwota około 2 – 3 tysięcy złotych. Należy liczyć się także z wyższymi kosztami, jakie przyjdzie nam zapłacić za późniejsze przeglądy techniczne. Montaż instalacji to jednak wydatek który poniesiemy jedynie raz i zdaniem użytkowników stosunkowo szybko się zwracają.

Wśród przeciwników LPG spotkać można się także z opiniami, iż instalacja gazowa niszczy silnik. Nie ma jednak żadnych dowodów, na prawdziwość tego twierdzenia. Problemy owszem mogą się pojawić, ale jedynie w sytuacji, gdy instalacja jest nieprawidłowo zamontowana. Decydując się na LPG warto więc postawić na jakość – właściwe wykonanie pracy na etapie montażu z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

A co z dynamiką? Owszem, stare instalacje wpływały na szybkość jazdy samochodu, jednak te nowoczesne wyeliminowały problem spadku dynamiki. Mało tego – potrafią one osiągnąć jeszcze większą moc!

Dodatkowym atutem instalacji gazowych jest znacznie zmniejszone wytwarzanie gazów cieplarnianych do atmosfery. To ważna informacja, zwłaszcza dla osób, dla których kwestie ekologii nie pozostają bez znaczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *