Powietrzna pompa ciepła – dlaczego warto?

Odnawialne źródła energii są coraz częściej wybierane przez Polaków. Ogromny wpływ ma na to zmiana mentalności w naszym kraju i rozpoczęcie dbania o nasze zdrowie oraz środowisko. Tradycyjne kotły w domach jednorodzinnych są bowiem głównym winowajcą zatrutego powietrza oraz wydostającego się do atmosfery smogu. Ponadto z roku na rok możemy otrzymać duże dofinansowanie na zaimplementowanie instalacji grzewczej z odnawialnymi źródłami energii. Jednym z nich są powietrzne pompy ciepła, które doskonale sprawdzają się w domach, gdzie cenimy sobie wygodę i komfort, a przy okazji zależy nam na oszczędnościach.

Dlaczego warto zastosować powietrzną pompę ciepła?

Po pierwsze, możemy za jej pomocą nie tylko ogrzać w zdrowy sposób pomieszczenia, ale również wodę użytkową. Po drugie montaż takiej instalacji jest bardzo prosty. W przypadku gruntowej pompy ciepła, często musimy zrujnować cała działkę, co bywa kłopotliwe jeśli przygotowaliśmy już ogród. Powietrzna pompa ciepła z kolei jest instalowana na zewnątrz budynku, ale nie wymaga absolutnie posiadania dolnego źródła, czyli właśnie wymiennika gruntowego, który jest wymagany w przypadku instalacji gruntowej. Ponadto nie musimy posiadać dużej działki, ale dostępu do wód podziemnych czy powierzchniowych. Sam montaż z kolei nie trwa dłużej aniżeli dwa dni.

Co więcej, posiadając powietrzną pompę ciepła, posiadamy również wiele możliwości. Możemy ją programować według różnych schematów ogrzewania, sterować jej pracą ze względu na godziny pracy, sterować obiegami grzewczymi, pompą cyrkulacyjną czy też całkowicie zautomatyzować cały proces. Jakby możliwości było mało, możemy również ustawiać wszelkie parametry pompy ciepła za pomocą internetu. W większości nowych modeli montowane już są dedykowane moduły internetowe, które umożliwiają nam sterowanie pompą ciepłą drogą mobilną z poziomu przeglądarki lub dedykowanej aplikacji na smartfonu i tablety.

Jeszcze inną kwestią są oszczędności, które na pewno odczujemy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Co prawda nie da się obliczyć z góry jakie będą to kwoty, ponieważ każdy dom i każda pompa jest inna, ale średnio pobierając 2 kWh energii elektrycznej, otrzymujemy 5 kWh energii cieplnej, co daje nam już dużą przewagę. Jak wynik z tych prostych obliczeń, ponad połowę energii mamy za darmo, ponieważ pochodzi ona ze źródeł odnawialnych, czyli w tym przypadku z powietrza. Wydajność oraz oszczędność pompy możemy również sprawdzić na etykiecie, a obecnie najlepsze pompy ciepła mają oznaczenia klasy energetycznej na poziomie A++!

Ostatnią kwestią, którą trzeba poruszyć to bez wątpienia możliwość dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła. Obecnie zarówno instytucje państwowe, jak i lokalne bardzo wspierają osoby chcące zadbać o środowisko, dlatego też możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych biorąc udział w jednym z projektów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *