Prasowanie koszul – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Prasowanie koszul to chyba jedna z najbardziej niewdzięcznych domowych prac. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że koszula męska powinna być zawsze wyprasowana z należytą starannością, tak by nie zostawić zagnieceń. Co zatem zrobić by ta czynność sprawiła nam więcej radości i stała się znacznie łatwiejsza do wykonania?

Temat nr 1 – koszula

Komfort z jakim będziemy prasować koszulę w głównej mierze zależy od tego z jakiego materiału została wykonana koszula. Najczęściej stosowana do szycia koszul jest bawełna, ale jej rodzajów jest mnóstwo, dlatego też bawełna bawełnie nie jest równa. Dlatego też dokonując zakupu nie powinniśmy sugerować się wyłącznie składem, ale też dokładniej przyjrzeć się metce, by wyczytać z niej jakiego typu bawełny użyto do produkcji naszej przyszłej koszuli.

Możemy również ją dokładnie dotknąć, ponieważ również po dotyku możemy ocenić jaki stopień trudności przy desce do prasowania nas czeka. Jeśli lekko zegniemy koszulę pomiędzy palcami i zauważymy, że są widoczne zagięcia, to możemy być pewni, że będziemy z nią toczyć ciężkie boje podczas prasowania. Dobrej jakości bawełny są z kolei sprężyste i nie pozostawiają trwałych zagnieceń.

Temat nr 2 – pranie koszul

Drugim tematem jest nie tyle prasowanie co pranie koszul. To również ma duży wpływ na późniejszy komfort prasowania. Dlatego też podczas prania używajmy środków zmiękczających tkaniny oraz dobrej jakości proszków.

Również odwirowywanie powinno nie być ustawione na najwyższych obrotach, a 100 obrotów na minutę w zupełności wystarczy. Po praniu koszule suszmy już na wieszaku, dzięki czemu już podczas schnięcia będzie się ona prasować.

Temat nr 3 – Sprzęt do prasowania

Do prasowania potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy – deski oraz żelazka. Co do deski, to powinna być ona przede wszystkim stabilna i mieć możliwość regulacji wysokości. Dużo więcej, w tym przypadku nie wyczarujemy – w końcu to tylko i aż deska.

Co do żelazka to zdecydowanie najlepsze są te z generatorem pary, które znacznie usprawnią naszą pracę i jej jakość. Oczywiście jeśli takiego nie mamy to poradzimy sobie również ze zwykłym żelazkiem, ważne by miało jednak ono funkcję uderzania pary, która przyda nam się szczególnie w przypadku trudniejszych zagnieceń.

Temat nr 4 – prasowanie

W końcu temat ostatni i kluczowy, czyli samo prasowanie. Każdy z nas ma zapewne swoje sposoby na prasowanie koszul, jednakże my polecamy rozpoczynać od elementów sztywnych, czyli kołnierzyka, mankietów, karczka oraz listwy guzikowej. Następnie przejdźmy do pleców oraz frontu, a na koniec zostawmy najbardziej newralgiczne rękawy. Te nie powinny być prasowane na kant, a na okrągło! W tym przypadku wybawieniem może być mała deska, czyli tzw. rękówka, która często jest dołączana do lepszej jakości desek, ale możemy ją również dokupić osobno.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *