Do czego służy pokrywa do studni i studzienek?

Właściwe zabezpieczenie studni czy studzienki kanalizacyjnej jest bardzo ważne i ma ogromne znaczenie. Czym jednak powinna się charakteryzować dobrze wykonana pokrywa do studni poboru wody, studzienki wodociągowej lub kanalizacyjnej?

Jaką funkcję spełnia pokrywa do studni i studzienki?

Jak doskonale wiemy, studnie czy studzienki kanalizacyjne mogą osiągać bardzo duże głębokości. Ponadto najczęściej wypełnione są wodą. W związku z tym, gdy są nieosłonięte, mogą powodować duże niebezpieczeństwo. W związku z tym konieczne jest prawidłowe, zarówno eksploatowanie, jak i zabezpieczenie takiej konstrukcji. W tym celu stosowane są specjalne pokrywy na studnie i studzienki, których podstawowym zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie obszaru, który mógłby zagrażać bezpieczeństwo użytkowników czy nawet przechodniów. Co ciekawe, taka pokrywa ma za zadanie nie tylko chronić ludzie przed nieszczęśliwymi wypadkami, ale również ma na celu ochronę wnętrza studni czy kanału przed niepowołanymi osobami. Ponadto powinna ona zapewnić odpowiednią szczelność konstrukcji.

Jak więc wybrać odpowiednią pokrywę do studni i studzienki?

Czym powinny się cechować dobrej jakości pokrywy do studni i studzienek? Przede wszystkim powinny być one wykonane z wysokiej jakości tworzywa, które będzie ciężkie i trwałe – w końcu taka pokrywa powinna bez przeszkód nam posłużyć kilka, a nawet kilkanaście lat. Ponadto materiał powinien być odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, na czele z promieniowaniem słonecznym, deszczem, śniegiem, gradem czy innymi płynami, często chemicznymi. Pokrywa koniecznie musi być również odporna na duże obciążenia, ponieważ przechodzić będą po niej nie tylko ludzie, ale bardzo często najeżdżać będą na nią samochody, w tym te dostawcze, a nawet tiry. Na koniec musimy wspomnieć oczywiście o łatwej obsłudze przez uprawnione osoby. Jeśli nasza pokrywa spełnia wszystkie te wymagania, to na pewno będzie w stanie skutecznie nam służyć, zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Jakie mamy rodzaje pokryw do studni i studzienek?

Aktualnie na rynku wyróżniamy trzy główne rodzaje pokryw. Wśród nich są:

  • Pokrywy z tworzyw sztucznych, które są najtańsze, ale zarazem bardzo wytrzymałe. Często wybieramy je szczególnie do ogrodu, gdzie chcemy przykryć studnię, studzienkę lub szambo. Jak już wspomnieliśmy, główną zaletą takiej pokrywy jest jej cena, ale także brak konieczności sezonowej impregnacji przed wilgocią czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest lekka, wygodna w otwieraniu i łatwa w montażu. Zobacz przykładowe produkty na https://ogrod8.pl/wlazy-i-pokrywy.
  • Pokrywy metalowe. Wyróżniają się one głównie świetną wytrzymałością. Z drugiej jednak strony są znacznie droższe, dlatego wybieramy je coraz rzadziej. Najczęściej wykonywane są z żeliwa, a co za tym idzie są bardzo ciężkie, a ich otwarcie wymaga niemałego wysiłku.
  • Pokrywy betonowe, wybierane najczęściej w sytuacji, gdy po pokrywie często przejeżdżają samochody. Są one bowiem jeszcze bardziej wytrzymałe, aniżeli te wykonane z tworzywa sztucznego. Są również tańsze od tych metalowych. Do minusów zaliczamy oczywiście duży ciężar oraz problemy z ich otwarciem.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *