Oprysk na chwasty jedno i dwuliścienne w pszenicy

Piękne plony to dla rolnika idealne zwieńczenie ciężkiej pracy. Niestety ten piękny obraz bardzo często przyćmiewają, wyciągnięte wprost z koszmarów, chwasty. Są one bezpośrednio odpowiedzialne za pobieranie niezbędnych składników odżywczych, które są wymagane do prawidłowego rozwoju rośliny uprawnej. Niestety przez braki w minerałach, zmniejsza się diametralnie potencjalna ilość zbiorów. Dodatkowo, ziarno zebranego plonu, zanieczyszczone nasionami chwastów jest słabiej cenionym towarem na rynku, ponieważ jego wykorzystanie w paszy, może wpływać niekorzystnie na zdrowie zwierząt gospodarskich.

Jakie chwasty można spotkać w plonach?

               To jakie chwasty będą dręczyć uprawę, jest bezpośrednio powiązane z warunkami środowiskowymi panującymi na danym terenie. Pewne jest jedno, jeżeli w porę nie zaradzi się problemowi, to ze zbiorów mogą być nici. Dzieje się tak dlatego, że chwasty mają duże zapotrzebowanie na wodę oraz składniki odżywcze, nierzadko przekraczające potrzeby zbóż. Ponadto niechciany polny gość wymusza na plonie walkę o promienie słoneczne, które są przysłaniane przez dorodne liście chwastów. Tutaj warto zaznaczyć, że zboża ozime są bardziej podatne na zachwaszczenie gatunkami jedno i dwuliściennymi. Jeżeli wziąć pod uwagę jeden typ zboża, np. pszenice, to rodzajów potencjalnych szkodników jest co niemiara. Do typowych przedstawicieli można zaliczyć:  jasnote różową, mak polny, gwiazdnicę pospolitą, przytulinę czepną, fiołek polny, niezapominajkę polną, miotłę zbożową, samosiewy rzepaku, komosę białą, marunę bezwonną, owies głuchy, żółtlicę drobnokwiatową, itp. Niestety to nie wszystko, chwasty to idealne środowisko do przenoszenia różnego typu grzybów oraz insektów, które również mają niszczycielski wpływ na rozwój zboża.

Pszenica, czyli królowa zbóż!

Pszenica należy do czołówki, jeżeli chodzi o światową produkcję zboża. Może spowodowane to jest tym, że jest znana ludzkości od czasów pradawnych? Pszenica posiada wiele odmian, natomiast tymi najczęściej występującymi w Polsce są: orkisz, samopsza, płaskurka, pszenica twarda oraz zwyczajna. Należy ona do rodziny wiechlinowatych, czyli roślin, które upodobały sobie wypuszczanie pokaźnej ilości źdźbeł. Jest to roślina jednoliścienna, nasienna, występująca w klimacie umiarkowanie wilgotnym, na urodzajnych glebach, ze szczególnym uwzględnieniem zawartości w nich próchnicy oraz wapnia. Niestety ten rodzaj rośliny charakteryzuje się słabą odpornością na chwasty i szkodniki, więc niezbędne jest stosowanie ochrony herbicydowej.

Jak zabezpieczyć pszenicę?

Najlepszymi efektami ochronnymi cechują się tzw. herbicydy, czyli rodzaj pestycydów pomocnych w selektywnym lub nieselektywnym zwalczaniu chwastów w uprawach. Cechą, którą herbicyd powinien się charakteryzować, jest szerokie spektrum działania, czyli oddziaływanie na najrozmaitsze odmiany chwastów jedno- i dwuliściennych oraz możliwość zastosowania preparatu w różnych gatunkach zbóż. Dodatkowo atutem będzie elastyczny termin zastosowania preparatu, ponieważ podstawową ludzką przypadłością jest zapominanie. Ważne jest, by pamiętać o systematycznym kontrolowaniu poziomu zanieczyszczeń plonów, w szczególności w początkowej fazie wzrostu zbożna, ponieważ odpowiednio szybkie działanie może uchronić przed niepotrzebnymi stratami w czasie, jak i w finansach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *