Oprysk na chwasty

Nawet w momencie kiedy siedzimy od pierwszych dni wiosny w ogrodzie dbamy o każdą roślinę, pielęgnujemy ją, podlewamy. To i tak po pewnym czasie wokół niej pojawią się chwasty. Całość możemy porównać do np. cięcia włosów narobimy się przy nich, a i tak za 3,4 tygodnie urosną. Jednak jakoś trzeba wyglądać tak samo nasz ogród musi się dobrze prezentować, a zarazem może być funkcjonalny. Możemy zwalczyć szkodniki, jakimi są chwasty wykonując specjalne opryski. 

Lista produktów potrzebnych do oprysku: 

  • Opryskiwacz – (ręczny, ciśnieniowy, w formie plecaka) 
  • Rękawice ochronne 
  • Okulary ochronne 
  • Różnego typu środki z przeznaczeniem do oprysku

Jeśli chcemy, aby skuteczność stosowanych przez nas preparatów była jak największa to oprysk najlepiej wykonać bezpośrednio na chwasty. Dodatkowo osoby nietolerujące zapachów, jakie generują takie płyny powinny pomyśleć o zakupie maseczki. 

Skuteczne opryski na perz i ostrożeń – dlaczego chwasty są tak ciężkie do wytępienia?

Dużym minusem jest fakt, iż chwasty potrafią wyrosnąć w prawie każdym miejscu nie zależnie od podłoża i warunku atmosferycznych. To dlatego właśnie są w stanie pojawić się nawet w szczelinie kostki brukowej. Mają bardzo szybko i dobrze rozbudowujący się system korzenny, a do przeżycia wystarczy im tylko deszczówka. Oszpecają także nasz ogród. 

Jeśli decydujemy się na stworzenie ogrodu, który będzie się znajdował na naszej działce to warto rozważyć: 

Odchwaszczanie działki + opryski  –  za nim przystąpimy do tworzenia ogrodu to należy teren przeznaczony do tych celów dokładnie przekopać i zostawić całość na 2,3 tygodnie. Po tym czasie trzeba wszystko spryskać odchwaszczaczem, po czym ponownie przekopać teren. Po 2 tygodniach można przystąpić do sadzenia roślin. 

Ściółkowanie  –  ściułkowanie polega na układaniu na gruncie warstw kory, igliwa lub innego alternatywnego materiału biologicznego, gdyż całość wraz z glebą ma ulec rozkładowi. 

Praktyczne wskazówki, a oprysk 

  • Wszystkie środki służące do oprysku stosować należy od kwietnia do października
  • Zakazane jest robienie oprysków jeśli temperatura gruntu ma mniej niż 10 stopni 
  • Oprysk najlepiej wykonać 2,3 razy. W ten sposób będziemy mieć pewność co do tego, że środek trafił we wszystkie miejsca, w których mogą się znajdować lub znajdują się chwasty.  
  • Nie wolno wykonywać oprysków w momencie kiedy w miejscu odchwaszczania znajduje się rosa. 

Opryski na rośliny dwuliścienne

Jeśli myślimy tylko i wyłącznie o zwalczaniu chwastów, które znajdują się na trawie to zainwestujmy w preparaty usuwające rośliny dwuliścienne. Tego typu szkodniki są niezwykle niebezpieczne, gdyż ich wzrost jest szybki co zagraża rozwijającej się trawie. Większość środków, których skuteczność jest wysoka zaczyna działać dopiero po 10 dniach. Lecz całkowity zanik chwastów zaobserwujemy po około 3 tygodniach. Cały proces trochę trwa dlatego możemy dodatkowo pokusić się o zastosowanie także preparatu, za pomocą którego zahamujemy wzrost roślin dwuliściennych maksymalnie po 24h od jego zastosowania. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *