Domki holenderskie

W czasach galopującej inflacji i idących nieubłaganie w górę cen nieruchomości, coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnego rynku mieszkań. Pomysłem, który zdecydowanie jest wart rozważenia, jest kupno tak zwanego domku holenderskiego. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące takiego rozwiązania, podpowiemy również, na co warto zwrócić uwagę decydując się na taki zakup.

Czym są domki holenderskie?

Zanim zaczniemy rozważać wady i zalety domków holenderskich, zdefiniujmy czym domek holenderski jest. Nazywa się tak pewnego rodzaju „domy na kółkach”, które najczęściej wykorzystywane są na działkach rekreacyjnych. Różnica pomiędzy nimi a przyczepami kempingowymi polega na tym, że zazwyczaj są one większe i lepiej przystosowane we wnętrzu do całorocznego zamieszkiwania. Domki holenderskie są mobilne, więc po jego zamówieniu dostawca z łatwością może przetransportować go pod wskazany adres. Na miejscu wystarczy unieruchomić domek za pomocą betonowych bloczków, dokładnie według wskazówek dostawcy. Domki takie sprzedawane są w stanie gotowym, także bezpośrednio po jego umiejscowieniu można w nim zamieszkać. Istnieją domki holenderskie, które mogą być zamieszkiwane całorocznie.

Domki holenderskie

Formalności

Procedury związane z postawieniem domku holenderskiego są co prawda o wiele prostsze niż w przypadku tradycyjnej nieruchomości, jednak ciągle powinniśmy zgłosić taki fakt do odpowiedniego urzędu. Jeśli wybierzemy domek o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, takie zgłoszenie w zupełności wystarczy. W takim przypadku domek może być wykorzystywany jednak jedynie jako obiekt tymczasowy (do maksymalnie 120 dni). Jeśli domek jest większy niż 35 metrów kwadratowych bądź planujemy umiejscowić go na konkretnej działce na stałe, należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Pod względem prawnym domki holenderskie traktowane są jako obiekty rekreacyjne, zatem działka musi być przeznaczona pod cele rekreacyjne bądź mieszkaniowe i rekreacyjne. Do takiego wniosku należy dołączyć projekt domku, który w większości przypadków bez problemu uzyskamy od dostawcy domku.


Źródło: https://www.atlanticdomki.pl/

Domki holenderskie – ceny

Jakiej ceny powinniśmy się spodziewać, jeśli chcemy zakupić domek holenderski? W przypadku domków z drugiej ręki ceny wahają się pomiędzy 1,3-1,8 tys. zł za metr kwadratowy. Jeśli domek ma być nowy, zakupiony bezpośrednio od dostawcy, koszty powinniśmy szacować na około 3,5 tys. za metr. Biorąc pod uwagę zatem jego wielkość, standard wyposażenia, stan wnętrza w przypadku domków używanych, najtańszy domek holenderski może kosztować około 15 tysięcy złotych. Duży i nowy domek może natomiast kosztować nas około 100 tysięcy złotych. Jak można więc zauważyć, jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż tradycyjne budownictwo. Wiąże się ono oczywiście z pewnymi niedogodnościami, takimi jak na przykład niedostateczne możliwości grzewcze w trakcie zimy. Przed zakupem takiego domku należy więc dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, a także zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *