odprawa celna gdynia

Jak zrobić odprawę celną?

Import towarów z terytoriów państw trzecich do krajów Unii Europejskiej niestety zawsze wiąże się z odprawą celną. Oznacza to, że jesteśmy wówczas importerem i naszym zadaniem jest przejście przez niełatwą procedurę celną. My postaraliśmy się zebrać dla Państwa najważniejsze informacje i przedstawiamy z czym wiąże się odprawa celna oraz jak ją wykonać.

Jakie mamy rodzaje odprawy celnej?

Obecnie najczęściej wyróżniamy trzy odmiany odprawy celnej. Pierwsza to odprawa ostateczna, czyli taka, gdzie towary nie powracają już ponownie przez granicę, a zostają uznane za towary krajowe. Druga to odprawa warunkowa, inaczej nazywana czasową. Oznacza ona, że importowane towary po jakimś czasie powrócą za granicę celną. Taki typ odprawy stosujemy najczęściej w przypadku towarów, które maja trafić na targi czy n prace konkursowe. Ostatnim typem odprawy celnej jest odprawa odroczona. Dochodzi do niej wówczas, gdy urząd celny nie jest w stanie dokonać kontroli celnej i przekazuje to zadanie innemu urzędowi celnemu.

Odprawa celna a cło

Jedną z nieodłącznych składowych odprawy celnej, poza określeniem jej zgodności z prawem oraz umowami międzynarodowymi jest cło, a dokładniej wezwanie osoby importującej towar do jego opłacenia. Taką opłatę nakłada oczywiście państwo na towary przywożone z państwa trzeciego, czyli takiego, które nie należy do Unii Europejskiej. Powinna zostać uregulowana w momencie przekraczania granicy. Dlatego warto dodać sobie ten koszt już przed importem, ponieważ cło niestety podnosi w pewnym stopniu cenę towaru.

W krajach Unii Europejskiej i Gdyni obowiązuje jedna stała taryfa celna. W większości przypadków zawiera ona stawki wyrażone procentowo w stosunku do wartości celnej towarów, choć istnieją również sytuacje, gdzie ważną składową jest waga.

Dokonywanie odprawy celnej

Odprawa celna jest nieodzownym elementem każdego importu towarów i ma na celu dopuszczenie go do obrotu. Wówczas też taki towar staje się towarem wewnątrzwspólnotowym. By więc dokonać takiej odprawy, powinniśmy:

  • Złożyć wypełniony formularz SAD,
  • Elektrycznie przesłać plik w AIS, czyli w Automatycznym Systemie Importu,
  • W niektórych przypadkach wystarczy ustne, lecz efektywne zatwierdzenie, które może być umożliwione jednak tylko w przypadku towarów nieprzeznaczonych do obrotu lub towarów zwracanych,
  • W niektórych przypadkach przejść tzw. zielonym pasem, jednakże również tyczy się to tylko towarów nieprzeznaczonych do obrotu.

Postępowanie celne

Postępowanie celne to wykonanie kilku niezbędnych czynności, do których należą:

  • Okazanie elektronicznej deklaracji skróconej, na której podstawie wydawana jest decyzja czy przesyłka powinna zostać poddana kontroli,
  • Dostarczenie towarów do Urzędu Celnego,
  • Przejście drogi celnej. Mowa tu o odcinku drogowym pomiędzy przejściem granicznym a terminalem, gdzie mieści się Urząd Celny,
  • Złożenie niezbędnego zgłoszenia celnego. Między dostarczeniem towarów do Urzędu Celnego, a złożeniem zgłoszenia może upłynąć co najwyżej 45 dni (w przypadku przewozu morskiego) oraz zaledwie 20 dni w przypadku transportu kolejowego, lotniczego lub drogowego,
  • Zwolnienie, czyli oddanie towaru oraz umożliwienie jego wprowadzenia do obrotu i użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *